XXVII jugoslovenski simpozijum o operacionim istraživanjima SYM-OP-IS 2000

Dr Radomir Janković, dipl.inž.

 

U v o d

U Beogradu je od 5. do 7. decembra 2000.god. održan XXVII jugoslovenski simpozijum o operacionim istraživanjima, SYM-OP-IS 2000. Ovaj naučni skup organizovali su: Ministarstvo za nauku, tehnologiju, razvoj i životnu sredinu SRJ, Ministarstvo za nauku i tehnologiju RS, Vojska Jugoslavije, Univerzitet u Beogradu, Institut „Mihajlo Pupin”, Ekonomski institut i Društvo operacionih istraživača.

Na simpozijumu je učestvovalo preko 200 naučnika i stručnjaka, a posle izvršenih recenzija, za objavljivanje je prihvaćeno i u zborniku radova štampano 133 referata i 6 saopštenja.

Učesnici simpozijuma SYM-OP-IS 2000 su svoje trenutno angažovanje i stručna i naučna dostignuća predstavili u radovima, u okviru sledećih oblasti operacionih istraživanja:

ENERGETIKA, 4 rada, na 1 sednici;

EKSPERTNI SISTEMI – PODRŠKA ODLUČIVANJU, 7 radova, na 1 sednici;

EKONOMSKI MODELI I EKONOMETRIJA, 9 radova, na 2 sednice;

FINANSIJE I BANKARSTVO, 5 radova, na 1 sednici;

GRAFOVI I MREŽE, 5 radova, na 1 sednici;

INFORMACIONI SISTEMI, 13 radova, na 2 sednice;

KOMBINATORNA OPTIMIZACIJA, 1 rad, na 1 sednici;

LOGISTIKA, 5 radova, na 1 sednici;

MASOVNO OPSLUŽIVANJE, 1 rad, na 1 sednici;

MATEMATIČKO PROGRAMIRANJE, 5 radova, na 1 sednici;

MENADŽMENT, 9 radova, na 2 sednice;

POUZDANOST I ODRŽAVANJE, 5 radova, na 1 sednici;

RUDARSTVO I GEOLOGIJA, 3 rada, na 1 sednici;

SIMULACIJA, 9 radova, na 2 sednice;

SOFTVER ZA OPERACIONA ISTRAŽIVANJA, 3 rada, na 1 sednici;

STATISTIČKI MODELI, 7 radova, na 1 sednici;

STOHASTIČKI MODELI I VREMENSKE SERIJE, 5 radova, na 1 sednici;

TRANSPORT I SAOBRAĆAJ, 12 radova, na 2 sednice;

UPRAVLJANJE PROIZVODNJOM I ZALIHAMA, 3 rada, na 1 sednici;

UPRAVLJANJE RIZIKOM, 4 rada, na 1 sednici;

VIŠEKRITERIJUMSKA ANALIZA I OPTIMIZACIJA, 7 radova, na 1 sednici;

VOJNE PRIMENE, 11 radova, na 2 sednice.

Imajući u vidu širok spektar mogućih primena operacionih istraživanja sa jedne strane, kao i oblasti interesovanja većine čitalaca Naučnotehničkog pregleda s druge strane, ovde se daje prikaz jednog broja interesantnijih radova koje su izložili učesnici simpozijuma.

U oblasti EKSPERTNI SISTEMI – PODRŠKA ODLU-ČIVANJU to su sledeći radovi:

Mr Dragan Šaletić, VTI VJ i dr Dušan Velašević, ETF, Beograd: APROKSIMACIJA FUNKCIJE NA OSNOVU RASPLINUTOG GRUPISANJA I JEDNOG TIPA RAS-PLINUTIH EKSPERTSKIH PRAVILA.

Analizirana je primena algoritma rasplinutog grupisanja u automatizaciji modeliranja rasplinutih sistema. Razmatrana je primena rasplinutih algoritama grupisanja u aproksimaciji funkcije Takagi-Sugenovim tipom rasplinutog sistema na osnovu konačnog broja obučavanja. Na osnovu teorijskih razmatranja i eksperimenata sa računarskom realizacijom poznatog algoritma rasplinutog grupisanja, diskutovan je izbor parametara. Dati su zaključci i mogući pravci daljeg rada.

Dr Živadin Micić, mr Predrag Dagić i prof. dr Ratomir Ječmenica, Tehnički fakultet i Viša tehnička mašinska škola, Čačak: EKSPERTSKI SISTEM ZA ODRŽAVANJE HARDVERA.

Naznačene su osnove ekspertskog sistema za održavanje i odgovarajuće kvalitetno upravljanje istim. Data su uporedna stabla ekspertskog znanja za održavanje, pre svega, hardvera. Naznačene su i neke analize (od razvoja do održavanja) i prezentirana dosadašnja iskustva, kako u delu održavanja računarskog hardvera, tako i u delu primene ekspertskog sistema kod održavanja složenijeg hardvera – automobila. Među primerima primene posebno su izdvojeni neki detalji segmenta polazne baze znanja ekspertskog sistema za održavanje PC računara.

U oblasti EKONOMSKI MODELI I EKONOMETRIJA, interesovanje je pobudio rad:

Dragan Šagovnović, DELOITTE & TOUCHE/Ekonom-ski fakultet, Beograd: MODEL ZA SIMULACIJU PRO-CESA SVOJINSKE TRANSOFRMACIJE.

Predstavljen je računarski model za simulaciju procesa svojinske transformacije prema Zakonu o svojinskoj transformaciji. Cilj simulacije je da se, pre donošenja odluke o ulasku u proces svojinske transformacije, sagledaju efekti primene različitih modela transformacije. Na osnovu toga je, sa stanovišta konkretnog preduzeća, lakše utvrditi optimalni model svojinske transformacije ili optimalnu kombinaciju modela.

U oblasti GRAFOVI I MREŽE, zapažen je rad:

Vlatko Vuković, 125. Saobraćajni u automobilski nastavni centar, Kraljevo: PRIMENA LOKACIJSKOG PRO-BLEMA MEDIJANE ZA IZBOR LOKACIJA POLJSKIH SKLADIŠTA.

Zaštita ratnih materijalnih rezervi i svih pokretnih stvari, njihovo raseljavanje i disperzija u poljska skladišta, zadatak je od strategijskog značaja za odbrambenu sposobnost zemlje. Određivanje lokacije skladišta predstavlja jedan od ključnih problema, koji se pojavljuju pri optimizaciji logističkog sistema. Prikazana je primena algoritma kojim se definiše skup dopustivih rešenja za izbor lokacija poljskih skladišta i softverska aplikacija matematičkog modela „lokacijski problem medijane” koji rešava problem izbora više lokacija, minimiziranjem ukupnog transportnog rada na efikasan, efektivan i racionalan način.

Iz oblasti INFORMACIONI SISTEMI, izdvajamo sledeće radove:

Dušanka Stojanović, Vesna Marić, Tehnološki i Ekonomski fakultet, Banja Luka: ASPEKTI KRIPTOLOŠKOG KVALITETA ZAŠTITE PRIVATNOSTI INFORMACIJA.

Suštinsko pitanje vezano za svaki sistem zaštite privatnosti informacija je pitanje kriptološkog kvaliteta sistema pod kojim se podrazumeva stepen sigurnosti kojim se realizuje zaštita informacija, odnosno stepen otvorenosti sistema na pokušaje razotkrivanja informacija. Dva osnovna elementa koja određuju stepen sigurnosti zaštite su: princip na kojem se zasniva sistem i njegova tehnička realizacija.

Dušanka Stojanović, Vesna Marić i Ljilja Milić, Tehnološki i Ekonomski fakultet, Banja Luka: SIGURNOSNA ZAŠTITA U RAČUNARSKIM MREŽAMA.

Tajnost podataka je vrlo niska kada se ostvaruje uz pomoć fizičke zaštite, a troškovi su nedopustivo veliki. U aplikacijama kao što su elektronski prenos gotovine i elektronska pošta mora se osigurati overa poruke, pa čak i korisnik. Potrebno je odrediti opasnosti koje se kriju u tim problemima. U ovom  radu su određeni ciljevi u tom smislu.

Ratimir Drakulić, Mirjana Drakulić, Fakultet organizacionih nauka, Beograd: INTERNET I ZAŠTITA PRAVA PRIVATNOSTI I SLOBODE IZRAŽAVANJA.

Internet je, pored svih pogodnosti koje je doneo, istakao u prvi plan i neke probleme. Ti problemi se sublimiraju u napadima na dva osnovna ljudska prava: pravo na privatnost i slobodu izražavanja. U radu se sagledava negativan uticaj Interneta na ova prava i sugerišu moguća poboljšanja. Analizira se i stanje u Jugoslaviji.

Mr Angelina Njeguš, MEGATREND Univerzitet, Fakultet za poslovne studije, Beograd: MODELIRANJE MREŽE.

Modeliranje mreže će, u sledećih nekoliko godina, postati jedna od važnijih veština koju treba da poseduju oni koji se bave razvojem aplikacija. U ovom radu se prikazuje kako da se koristi jedinstven alat za modeliranje mreže, dijagram povezanosti lokacija koji služi za dokumentovanje logičkih lokacija mreže jednog poslovnog sistema i to nezavisno od  fizičke mreže računarskih sistema. Logički model mreže se koristi da odredi kako će podaci i procesi biti distribuirani do datih lokacija. Modeli mreže moraju biti sinhronizovani sa modelima podataka i modelima procesa, u tu svrhu koriste se CRUD matrice i matrice asocijacije.

U oblasti LOGISTIKA, interesantan je bio rad:

Slobodan Zečević, Momčilo Miljuš, Milorad Kilibarda, Larisa Radivojević, Saobraćajni fakultet, Beograd: PRI-MENA SIMULACIJE ZA DIMENZIONISANJE KAPA-CITETA I OCENU FUNKCIONISANJA LOGISTIČKOG CENTRA U INDUSTRIJSKOM KOMPLEKSU.

U radu je dat prikaz primene simulacije u procesu projektovanja novog logističkog centra  za industriju mineralne vode i osvežavajućih napitaka. Model je obuhvatio i opisao novoprojektovani logistički i proizvodni sistem koji ima preko 40 podsistema s preko 100 logističkih aktivnosti i tokova. Ove aktivnosti i tokovi imaju obeležja stohastičnosti i nestacionarnosti u radu sistema na nivou godine i dana u godini. Rezultati dobijeni simulacijom su korišćeni za proveru kapaciteta elemenata logističkih podsistema i ocenu kvaliteta funkcionisanja primenjene tehnologije.

U oblasti MASOVNO OPSLUŽIVANJE, živu diskusiju izazvao je jedini objavljeni rad:

Mr Nebojša Nikolić, Vojnotehnička akademija VJ, Beograd: SIMULACIONA PROCENA POČETKA STACIO-NARNOG REŽIMA RADA SISTEMA MASOVNOG OP-SLUŽIVANJA.

U radu je prikazana originalna metoda za procenu početka stacionarnog režima rada sistema masovnog opsluživanja. Razmatranje problema određivanja početka stacionarnog režima rada sistema masovnog opsluživanja inicirano je istraživačkim potrebama nastalim u razmatranju određenih realnih sistema i potrebama validacije simulacionih modela sistema masovnog opsluživanja s aspekta teorije masovnog opsluživanja. Ključna tačka ove metode je primena metode simulacije u opisu rada sistema masovnog opsluživanja. Postoji široka klasa realnih sistema masovnog opsluživanja kod kojih se nameće potreba za razmatranjem i nestacionarnog režima rada. Klasična teorija masovnog opsluživanja ne pruža uvek dovoljno praktičnih mogućnosti za razmatranje i nestacionarnog režima rada, mada neki autori ipak ističu da se u razmatranju praktičnih problema i to mora uzeti u obzir. Značaj razmatranja nestacionarnog režima rada naročito je aktuelan za sisteme masovnog opsluživanja kod kojih je razmatrani period rada relativno kratkotrajan.

U oblasti MATEMATIČKO PROGRAMIRANJE, korisno je bilo saslušati rad:

Pavle Mladenović, Matematički fakultet, Beograd: PROBLEMI ZAUSTAVLJANJA U NIZU NEZAVISNIH EKSPERIMENATA.

Teorija ekstremnih vrednosti slučajnih nizova može da se koristi za rešavanje problema čekanja ili zaustavljanja u nizu nezavisnih eksperimenata. Ako se razmatra familija događaja koji se mogu realizovati u nizu eksperimenata, onda je vreme čekanja do realizacije svih događaja iz te familije jednako maksimumu pojedinačnih vremena čekanja. U radu se daju granične teoreme za određene probleme čekanja i komentar odgovarajuće brzine konvergencije.

U oblasti MENADŽMENT, posebnu pažnju zaslužuju sledeći radovi:

Milica Kostić, Dragana Makajić, Ondrej Jaško, Fakultet organizacionih nauka, Beograd: PRIMENA TEHNIKE MREŽNOG PLANIRANJA U RAZVOJU NOVOG PRO-IZVODA.

Razvoj novog proizvoda podrazumeva koordiniranje velikim brojem složenih i međuzavisnih aktivnosti. U tom slučaju, veoma je bitno trenutno sagledavanje eventualnih promena i procena njihovih efekata, kao i pravovremeno preduzimanje korektivnih akcija. Mrežno planiranje, kao metoda koja se bazira na sistematskoj i logičkoj analizi određenih relacija i vremenskih faktora, predstavlja vrlo dobru osnovu za analizu i poboljšanje performansi u razvoju novog proizvoda.

Ilija Nikolić, Slobodan Drobnjaković, Milivoje Ilić i Milan Jakić, Fakultet organizacionih nauka, Beograd, Republički zavod za tržište rada SR Srbije, JP „ĐERDAP”, Kladovo, Brodogradilište „Beograd”, Beograd: KORIŠ-ĆENJE TEHNIKE MREŽNOG PLANIRANJA I METO-DOLOGIJE PROJECT MANAGEMENTA U BRODO-GRADNJI.

Ovim radom se izlaže mogućnost primene tehnike mrežnog planiranja i metodologije upravljanja projektima kao podrška upravljanju proizvodnjom u brodogradnji. Smatrajući da svaki plovni objekat i bilo koji drugi predmet proizvodnje predstavlja odgovarajući projekat, može se koristiti standardni softver za upravljanje projektima u cilju planiranja, kontrole relizacije i eventualne korekcije planova. Teži se racionalnom korišćenju raspoloživih resursa i kapaciteta posmatrajući kontinualni planski period i proizvodnju: a) planiranjem jednog objekta, b) nezavisnim planiranjem više pojedinačnih objekata, c) objedinjenim planiranjem više objekata, i d) planiranjem uvođenja novih objekata u zavisnosti od slobodnih kapaciteta, imajući na umu objekte koji se grade.

U oblasti POUZDANOST I ODRŽAVANJE izdvajaju se sledeći radovi:

Mr Sava Bogićević, prof. dr Ilija Itošić,  prof. dr Endre Pap i prof. dr Boris Marović, DDOR „Novi Sad” A.D., Fakultet tehničkih nauka i Prirodno matematički fakultet, Novi Sad: PROCENA POUZDANOSTI TEHNOLOŠKIH SISTEMA PRIMENOM FUZZY TEORIJE.

Rad daje kratak prikaz pouzdanosti tehnoloških sistema kao dela širokog istraživanja rizika industrijskih sistema. Postignuti rezultati su značajni ne samo sa stanovišta rizika, već i teorije pouzdanosti uopšte. U cilju izbegavanja poznatih problema u dosadašnjim metodama proračuna pouzdanosti,  prilaz je usmeren ka analizi uticajnih faktora na pouzdanost tehnoloških sistema koristeći fuzzy teoriju kao matematičku formalizaciju.

Jelena Milivojević, Natali Dragić, prof. dr Rifat Ramović, dr Nenad Parčina, Elektrotehnički fakultet, Beograd: OPTIMIZACIJA POUZDANOSTI PRIMOPREDAJNE RADIO-STANICE KONDOR.

U radu je prezentiran matematičko-fizički model za analizu i optimizaciju pouzdanosti jedne primopredajne radiostanice u zemaljskim stacionarnim uslovima. Na osnovu modela razmatran je uticaj temperature ambijenta i opterećenja elemenata na pouzdanost, kako pojedinih podsklopova tako i čitavog uređaja i locirani su kritični elementi. Za takvu analizu razrađeni su odgovarajući algoritmi i programski paketi.

Dragoslav Perić i Željko Popović, Viša elektrotehnička škola, Beograd i JP EPS ELEKTROVOJVODINA”, Bačka Topola: UTICAJ NEIZVESNOSTI TRAJANJA AKTIV-NOSTI EKIPA NA TERENU NA VREME PREKIDA NAPAJANJA ELEKTRIČNOM ENERGIJOM.

Trajanje okupljanja i drugih aktivnosti ekipa na terenu prilikom otklanjanja posledica kvarova u distributivnoj mreži značajno utiče na vreme prekida napajanja potrošača električnom energijom. Pomenuta trajanja su neizvesne veličine jer zavise od mnogo činilaca čiji je uticaj teško kvantifikovati (meteorološki i saobraćajni uslovi, položaj ekipe i poslovi koje ona trenutno obavlja). U radu je predložen postupak za ocenu stepena neizvesnosti trajanja pojedinačnih aktivnosti, kao i vremena prekida napajanja, zasnovan na fazi matematici. Predloženi postupak omogućava identifikaciju aktivnosti sa kritičnom neizvesnošću i sa kritičnim uticajem na vreme prekida napajanja. Dalja analiza kritičnih aktivnosti ukazuje na tehnička i organizaciona rešenja koja najefikasnije dovode do skraćenja vremena prekida napajanja potrošača električnom energijom.

U oblasti SIMULACIJA, koja je na ovom simpozijumu već tradicionalno bogata raznovrsnim radovima, kao najzanimljivije izdvajamo sledeće:

Dragan Ivanović, Mirko Čičak i Slavko Vesković, Saobraćajni fakultet, Beograd: SIMULACIONI MODEL ZA DEFINISANJE TEHNOLOGIJE I KAPACITETA ŽE-LEZNIČKOG ČVORA NOVI SAD.

Izložen je simulacioni model za ispitivanje i definisanje tehnologije i kapaciteta železničkog čvora Novi Sad. Simulacioni model opisuje tehnologiju po kojoj se odvija saobraćaj železničkog čvora. Program simulacionog modela sačinjen je u programskom jeziku GPSS-FON. Kapaciteti i tehnologija su modelirani i ispitani za definisani red vožnje, u uslovima poremećaja reda vožnje i za povećani broj i promenjenu strukturu vozova.

Milan Marković, Slavko Vesković i Snežana Mladenović, Saobraćajni fakultet, Beograd: PROGNOZIRANJE NEKIH POKAZATELJA RADA RASPUTNICE METO-DOM SIMULACIJE.

U ovom radu je razvijen model za simuliranje saobraćaja vozova preko rasputnice. Model uzima u obzir stohastičnost saobraćajnih procesa i omogućava da se za planirane parametre toka vozova i zadate karakteristike rasputnice, utvrdi ukupan broj zaustavljenih vozova i njihovo vreme čekanja. Model je testiran na realnom primeru.

Marijana Radović i Milorad Stanojević, JUGOSLO-VENSKI AEROTRANSPORT, Razvoj i plan, Beograd i Saobraćajni fakultet, Beograd: ODREĐIVANJE NAJPO-VOLJNIJE KOMBINACIJE VAZDUHOPLOVA NA LI-NIJI RAČUNARSKOM SIMULACIJOM.

Vazdušni  saobraćaj predstavlja organizovano kretanje vazduhoplova po unapred definisanoj mreži linija s ciljem prevoženja putnika ka željenim destinacijama. U okviru aviokompanije saobraćaj obavljaju različiti tipovi vazduhoplova. Svaki tip aviona ima svoje troškove eksploatacije, a realizovani prihod zavisi od putničke tarife. Simualcionom analizom određena je najpovoljnija kombinacija vazduhoplova sa maksimalnim ostvarenim profitom ili minimalnim troškovima eksploatacije.

Milorad Stanojević, Irina Reljin i Branimir Reljin, Saobraćajni fakultet, Viša tehnička škola i Elektrotehnički fakultet, Beograd: SIMULACIJA ATM SAOBRAĆAJA U STATISTIČKOM MULTIPLEKSERU.

U radu  se razmatraju procesi u ATM multiplekseru sa pet ulaznih bafera konačnih  dužina i jednim izlazom, sa Round-Robin disciplinom servisiranja ćelija. Ulazi su modelirani kao ON-OFF izvori sa ograničenom Pareto (BP) raspodelom odgovarajućih intervala. Za vreme ON intervala ulazni baferi se pune ATM ćelijama slučajno raspodeljenim u vremenu zadovoljavajući eksponencijalnu (E-X) ili BP raspodelu. Simulacioni rezultati su potvrdili da EX raspodela daje bolje (ali nerealne) rezultate. Izvršene su i fraktalna, odnosno multifraktalna analiza procesa.

U oblasti VIŠEKRITERIJUMSKA ANALIZA I OPTI-MIZACIJA, ističu se sledeći radovi:

Siniša Borović i Ilija Nikolić, GŠ VJ – Tehnička uprava i Fakultet organizacionih nauka, Beograd: MULTIMEDIJA-LNA EDUKACIJA O VIŠEKRITERIJUMSKOJ OPTIMI-ZACIJI.

U radu se prikazuje multimedijalni CDROM „VKO: Višekriterijumska optimizacija – odabrane metode, softver i primeri primene” za edukaciju iz jednokriterijumske optimizacije, višeciljnog odlučivanja (VCO) i višeatributivnog odlučivanja (VAO): teorijske osnove i metodologija, odabrane metode, tumačenje softvera i ilustracija primene. Koristi se PowerPoint 97 Show, Microsoft Word 97 i šest softverskih paketa.

Boško Mićović, V.P 3020 Batajnica: IZBOR HELIKOP-TERA ZA POTREBE SANITETSKE SLUŽBE

Za veliki broj transportnih helikoptera predviđena je sanitetska varijanta. Izbor odgovarajućeg tipa helikoptera predstavlja zadatak višekriterijumske optimizacije. Za rešavanje ovog problema korišćen je metod PROMETHEE, razvijen od strane J.P.Brausa i B.Maraschala sa Univerziteta Vrije u Briselu (Belgija).

Oblast VOJNE PRIMENE bila je ovoga puta među naj-uspešnijim na simpozijumu. Posebno su istaknuti sledeći radovi:

Dr Radomir Janković, Vojnotehnički institut VJ, Beograd: SIMULACIJA PONAŠANJA KOMANDNO-IN-FORMACIONOG SISTEMA U RAZLIČITIM USLO-VIMA BORBENIH DEJSTAVA.

Pomoću sopstvenog razvijenog simulacionog modela istražuje se ponašanje komandno-informacionog sistema u različitim uslovima borbenih dejstava i njegov uticaj na ukupne performanse naoružane mobilne platforme kojoj pripada. Naoružana mobilna platforma (NMP) je apstrakcija pogodna za analizu i projektovanje složenih vojnih sistema kao što su ratni brod, oklopno borbeno vozilo ili avion. Najpre su date polazne pretpostavke, na osnovu kojih je razvijen simulacioni model. Sam model definisan je pomoću vremensko-prostorne predstave rada KIS NMP, strukture i algoritamskog opisa. Posebno su razmatrani  parametri modela i mere performansi. Na kraju je data analiza rezultata eksperimenata izvršenih pomoću programa-simulatora.

Mr Korolija Dušan, Vojnotehnički institut VJ, Beograd: OPTIMIZACIJA ELIMINACIJE IZNENADNIH OTKA-ZA PRI PROJEKTOVANJU I RAZVOJU SAVREME-NOG ELEKTRONSKOG SISTEMA.

U radu je prikazana originalna metodologija optimizacije eliminacije iznenadnih otkaza (EIO) pri projektovanju  i razvoju savremenog elektronskog uređaja. Osnova razvijene metodologije je generisanje identifikovanih relevantnih varijanti EIO. Za svaku varijantu vrši se proračun kriterijuma EIO. Opisan je kompletan postupak optimizacije koji se sastoji od generisanja varijanti EIO, pripreme ulaznih podataka, optimizacije rezervnih delova za svaku varijantu EIO, proračuna kriterijuma i izbora najbolje varijante.

Dr  Miloje Cvetković, Uprava za naučnu i stručnu izdavačku delatnost GŠ VJ: KONVERGENCIJA NUME-RIČKOG REŠENJA DVOFAZNOG STRUJANJA U ORUŽJU.

Definisan je opšti sistem parcijalnih diferencijalnih jednačina kakav postoji u gasodinamičkoj teoriji unutrašnje balistike. Za numeričko rešavanje sistema jednačina korišćena je teorija konačnih razlika i izveden je uslov konvergencije izabrane numeričke šeme. Kao dokaz korektnosti uslova konvergencije dati su dijagrami numeričkog rešenja za konkretan sistem jednačina unutrašnje balistike.

Mr Milić Milićević, Vladimir Bukvić i dr Vasilije Mišković, Vojnotehnička akademija VJ:  PRIMER NAČINA FORMIRANJA UPRAVLJAČKIH ODLUKA U VIŠE-EŠELONSKIM SISTEMIMA ZALIHA.

Razmatra se mogući način formiranja upravljačkih odluka u višeešelonskom sistemu zaliha popravljivih sklopova. Predloženi postupak se sastoji od određivanja vrednosti  karakteristika funkcionisanja sistema zaliha popravljivih sklopova, formiranja tabele odlučivanja, formiranja modela višeatributnog odlučivanja i rangiranja varijanti stanja popravljivih sklopova. Vrednosti definisanih karakteristika funkcionisanja sistema popravljivih sklopova dobijene su simulacijom na modelu sistema zaliha popravljivih  sklopova. Posmatranjem definisanih karakteristika funkcionisanja kao hijerarhijski struktuiranih kriterijuma formirana je tabela odlučivanja. U tabeli odlučivanja su date varijante slanja opravljivih sklopova, u zavisnosti od nivoa zaliha u centralnom i perifernim skladištima, i od intenziteta potražnje. Karakteristike funkcionisanja predstavljaju kriterijume za ocenu varijanti slanja opravljenih sklopova u modelu  višekriterijumske analize. Kriterijumske vrednosti varijanti dobijene su simulacijom na modelu. Provođenjem izabrane metode višekriterijumske analize izvršeno je rangiranje varijanti i izabrana najbolja varijanta slanja opravljenih sklopova.

Miloš Pejanović  i dr Svetomir Minić, GŠ VJ, VP 1122 - - 12 i 1195, Beograd: AUTOMATIZOVANI SISTEMI ZA PODRŠKU ODLUČIVANJU U VOJNOJ ORGANIZA-CIJI.

U radu su prikazane karakteristike savremenih automatizovanih sistema za podršku odlučivanju (ASPO) u procesima donošenja odluka iz oblasti različitih upravljačkih funkcija. Definisana je arhitektura ASPO, jezici za podršku odlučivanju, softverski proizvodi i baze podataka za podršku odlučivanju. Predložen je način primene ASPO u vojnim organizacionim sistemima.

Na XXVII jugoslovenskom simpozijumu o operacionim istraživanjima SYM-OP-IS 2000 organizovan je i niz pratećih manifestacija. Od njih, kao najznačajnije izdvajamo:

Okrugli sto s temom: PRIMENA OPERACIONIH IS-TRAŽIVANJA U TRANSPORTU I SAOBRAĆAJU

godišnja Skupština Jugoslovenskog društva operacionih istraživača DOPIS

predstavljanje novog izdanja stručnog časopisa „YU-JOR”.

Simpozijum SYM-OP-IS 2000 se može oceniti kao veoma značajan naučni skup iz oblasti operacionih istraživanja koji je poznat i van granica SR Jugoslavije. Vojnotehnički institut VJ je ove godine učestvovao s tri kvalitetna objavljena referata, koji su bili zapaženi, dobro prihvaćeni i propraćeni živom diskusijom.