MONOGRAFSKA SERIJA

 

PODACI O NAORUŽANјU

 

-FAKTOGRAFSKE SVESKE-

 

ISSN 1820-3426

 

sveska 128 -  godina 2001 - volmen 22

naslovna >> sveska 157

ĆIRILICA

 

RUČNA PROTIVOKLOPNA SREDSTVA

TREĆE DOPUNJENO I PRERAĐENO IZDANJE

 

 

 Milorad Savković

 

 

S R E D S T V A
 

 

Ručni bacač rb-m57
Ručni bacač M-55
prenosno bestrzajno sredstvo rpg-16
Ručni bacač armbrust
Ručni bacač raketa m20 (bazooka)
Ručni bacač pzf-44 (lanze)
Ručni bacač Miniman
prenosno bestrzajno sredstvo acl/apx-80
prenosno bestrzajno sredstvo folgore
Ručni bacač rpg-7
Ručni bacač at-4
prenosno bestrzajno sredstvo 82 mm m2 carl gustaf
prenosno bestrzajno sredstvo 84 mm m3 carl gustaf
prenosno bestrzajno sredstvo panzerfaust 3
Ručni bacač wasp 58
Ručni bacač lat 500
Ručni bacač rpo-a (Shmel)
Ručni bacač raketa rbr-64 mm,m80
Ručni bacač raketa rpg-18
Ručni bacač raketa law m72
Ručni bacač raketa m72-750
Ručni bacač raketa law m72e
Ručni bacač raketa sarpac 68 mm
Ručnimbacač raketa arpac 68 mm
Ručni bacač raketa rpg-75
Ručni bacač raketa b-300
Ručni bacač raketa rpg-26
Ručni bacač raketa rpg-22
Ručni bacač raketa pf 89
Ručni bacač raketa Rl-83 (Blindicide)
Ručni bacač raketa smaw
Ručni bacač raketa lrac 89 mm mf1 (strim)
Ručni bacač raketa rbr-80 mm,m79
Ručni bacač raketa smaw-d
Ručni bacač raketa c-90c
Ručni bacač raketa ft 5
Ručni bacač raketa shipon
Ručni bacač raketa law m80
Ručni bacač raketa apilas
Ručni bacač raketa rpg-27
bacač raketa rpg-29
Ručni bacač raketa aris iv
protivoklopni sistem eryx

 

 

 

  

 

PODACI O NAORUŽANJU

Godina  XXII

2001

Sveska   128

 

 

RUČNA PROTIVOKLOPNA SREDSTVA

TREĆE DOPUNJENO I PRERAĐENO IZDANJE

 

 Milorad Savković

 

 

 

 

VOJNOTEHNIČKI   INSTITUT

 

 

U V O D 

U protivoklopnoj borbi poseban značaj pridaje se individualnoj odbrani vojnika od oklopnih vozila a posebno od tenkova. Najefikasniji način odbrane predstavlja primena ručnih i prenosnih PO sredstava. Ručna i prenosna PO sredstva počela su da se razvijaju uporedo sa primenom kumulativnog efekta bojnih glava, pri čemu su za pogon korišćeni principi bestrzajnih oruđa, raketni motori i njihova kombinacija. 

Pred ručna i prenosna PO sredstva postavljaju se u osnovi kontradiktorni zahtevi. Traži se da sredstvo bude što manjih masa i dimenzija sa što većim efektima na cilju i većim dometima. Najčešće se efekat na cilju za ova srestva izražava dužinom proboja ploča od homogenog pancirnog čelika. Realizacija sredstava sa manjim dimenzijama i masama ostvaruje se primenom kvalitetnijih materijala i savremenih kompozitnih materijala kod kojih je odnos mehaničke izdržljivosti i gustine najveći. Povećanje probojnosti savremenih PO sredstava ostvaruje se usavršavanjem kumulativnog efekta i povećanjem kalibra. Danas se postižu dužine proboja od 6 kalibara. Zahtevi za većim dometom ostvaruju se usavršavanjem pogonskih materijala i optimizacijom pogona sredstva, ugradnjom dopunskog raketnog motora, a u poslednje vreme ugradnjom sistema za upravlajnje vatrom sa laserskim daljinomerom. Domet se najčešće izražava razantnim dometom koji predtavlja domet pri kome se putanja rakete ili projektila ne izdiže iznad visine tenka (najčešće su ti podaci dati za maksimalnu visinu putanje od oko 2 m). 

Kod ručnih i prenosnih PO sredstav aposeban značaj pridaje se pouzdanosti sistema, bezbednosti posluge i sposobnosti sredstava da prvim hicem pogodne i onesposobe cilj. U novije vreme prisutne su i neke druge tendencije kod sredstava kao što su: teže otkrivanje vatrenog položaja, mogućnost gađanja iz zatvorene ili poluzatvorene prostorije, neosetljivost na bočni vear, primena upravljivih raketa i drugo. 

Prikazana su prvo sredstva kod kojih se početna brzina ostvaruje sagorevanjem pogonske materije u cevi oruđa, a bestrzajnost ostvaruje ugradnjom mlaznice u cevi oruđa ili kompenzujućom masom, a potom sredstva kod kojih se početna brzina ostvaruje impulsnim raketnim motorom. Redosled prikazanih sredstava obe grupe definisan je tako što su prvo prikazana sredstva sa manjim kalibrima. Vreme razvoja i uvođenja u naoružanje ovih sredstava približno se poklapa sa datim redosledom, što pored ostalog ukazuje na to da su savremena sredstva sve većeg kalibra. 

Pri korišćenju podataka datih u ovom pregledu posebno pri upređenju sredstava po probojnosti i razantnom dometu mora se imati u vidu da su podaci prikupljeni iz otvorene literature i prospekta gde nisu precizno navedeni uslovi ispitivanja pri kojima su postignute date karakteristike. 

U okviru trećeg dopunjenog izdanja dati su podaci o novim PO sredstvima koja su se pojavila u svetu u proteklih deset godina od objavljivanja drugog izdanja (podaci o naoružanju, sveska 90, VTI, 1988.god.). To su bestrzajna sredstva WASP 58, LAT 500, RPO-A i raketna sredstva LAW M72E, RPG-26, PG-22, PF89, SMAW-D, FT 5, SHIPON, RPG-27, RPG-29, ARIS IV i PO vođeni sistem ERYX. Izvršena je dopuna podataka o novim varijantama protivoklopnih sredstava RPG-7 i C-90C. Iz predhodnog izdanja su izbačena sredstva (bestrzajna sredstva AC 300 JUPITER, DARD 120 i SABRACAN 3 i upravljiva raketa PICKET) koja nisu našla primenu, odnosno nisu usvojena u naoružanje, a bila su aktuelna i u razvoju u periodu izlaženja drugog izdanja. 

Tendencije razvoja PO sredstava su ostale iste, težnja za što manjom masom, a sa većim dometom i probojnošću oklopa. U periodu od drugog do trećeg izdanja pojavila su se sredstva sposobna za uništenje tenka sa reaktivnim oklopom, primenom tandem bojeve glave. Naime, bojeva glava kod takvih sredtava se sastoji iz dve bojeve glave čije je dejsvo sinhronizovano, pri čemu se prvom uništavaju eksplozivne kutije na oklopu, a drugom probija oklop tenka. Takođe, na nekim novim  protivoklopnim sredstvima postoje specifična rešenja bojevih glava, čija je namena za protivbunkersku i protivpešdijsku borbu